Zaproszenie na wystawę i wernisaż prac plastycznych Marka Cieśli

Serdecznie zapraszamy razem z Wójt Gminy Młodzieszyn Panią Monika Katarzyna Pietrzyk na XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

Już 8 maja 2022 r. od godz. 14:00 zapraszamy na wystawę i wernisaż prac plastycznych Marka Cieśli. Wydarzenie odbędzie się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Młodzieszynie mieszczącej się przy ulicy Wyszogrodzkiej 23A.

Marek Cieśla urodził się w 1956 roku w Dzierżoniowie. Naukę na szczeblu podstawowym rozpoczął rok wcześniej od swoich rówieśników, bo w wieku 6 lat. Równocześnie rozpoczął naukę gry na skrzypcach w Dzierżoniowskim Ognisku Muzycznym. Później było II Liceum Ogólnokształcące w Dzierżoniowie, w 1974 roku zdana matura i jeden z najlepszych okresów w życiu – jak mówi artysta – studia . W 1976 roku Marek Cieśla został przyjęty na wydział wychowania muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Okres studiów to była przede wszystkim fascynacja muzyką „The Beatles” oraz odkrycie potrzeby wszechstronnej ekspresji. Artysta grał w zespole muzycznym , podejmował swoje pierwsze próby interpretacji rzeczywistości za pomocą pędzla i farby. Studia ukończył obroną pracy magisterskiej w 1981 roku.

Powrócił do rodzinnego Dzierżoniowa i w tym samym roku podjął swoją pierwszą pracę w Szkole Podstawowej nr 9 im. Mikołaja Kopernika. Lekcje muzyki z dziećmi nie dawały jednak artyście poczucia pełnego wykorzystania swojego potencjału twórczego. W 1983 roku zrezygnował z pracy w szkole obejmując posadę instruktora muzyki w Ognisku Pracy Pozaszkolnej. Poszukując nowych możliwości spełnienia trafił do Zakładowego Domu Kultury „Bieblaw” w Bielawie. Z wielką energią rzucił się w wir pracy twórczej. W tym okresie współpracował m.in. z amatorskim „Teatrem Prawdziwym” tworząc i aranżując muzykę i efekty dźwiękowe do spektakli . Brał udział w wielu przedstawieniach w kraju i za granicą przyczyniając się do szerokiego uznania, jakim cieszył się „Teatr Prawdziwy”. W 1987 roku w holu dzierżoniowskiego ośrodka kultury miała miejsce pierwsza wystawa obrazów artysty pt. „Mitologiczne obrazy”.

12 maja 1988 roku odbył się publiczny debiut formacji muzycznej „Kontrast band” prowadzonej m.in. przez Marka Cieślę. Był to 15 osobowy zespół bigbandowy grający standardy muzyki rozrywkowej ery orkiestr Glenna Millera. Od tego czasu artysta stał się postacią rozpoznawalną. Pisano o nim i jego wszechstronnej twórczości w lokalnych gazetach. 

W krótkich odstępach czasu pojawiały się informacje o kolejnej wystawie obrazów, występach na festiwalach teatralnych w kraju i za granica, wydaniu książki tłumaczeniami tekstów „The Beatles” pt. „64 piosenki Beatlesów w wersji polskiej” oraz koncertach i recitalach artysty i jego przyjaciół. Marek Cieśla na stałe wpisał się swoją twórczością w życie kulturalne miasta Dzierżoniowa. Do dnia dzisiejszego zaraża młodych ludzi, swoich uczniów i odbiorców sztuki, chęcią tworzenia, tworzenia sztuki na wysokim poziomie. Po likwidacji Ogniska Pracy Pozaszkolnej w 2001 roku artysta podjął pracę jako nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej nr 5 w Dzierżoniowie oraz jako instruktor muzyki w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. W tych instytucjach pracuje do dnia dzisiejszego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *