Zaproszenie

Biuro „Niepodległa” zaprasza

Szanowni Państwo,

zapraszamy do korzystania z gotowej, bezpłatnej wystawy poświęconej kształtowaniu się granic II RP, która wpisuje się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Udostępniliśmy wersję do internetu i do druku. Przeznaczona m.in. dla samorządów, samorządowych instytucji kultury i szkół wystawa to nie jedyna propozycja, jaką mamy dla Państwa na 11 listopada.

Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” to materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przy omawianiu procesu odbudowy polskiej państwowości. Przypomina najważniejsze fakty związane z historią włączania różnych regionów Polski w granice niepodległego państwa. Wystawa łączy w sobie wątki wielkiej historii z historiami lokalnymi, uświadamiając jednocześnie, jak bardzo skomplikowany był proces wrysowania nowych państw na mapę Europy po I wojnie światowej.

Na każdej planszy można znaleźć mapy, od schematycznych, wyrysowanych na potrzeby pamiątkowych wydawnictw, po profesjonalne opracowania z Polski i z zagranicy. Są one dowodem, jak zmieniały się granice Polski w latach 1918-1923 i w jaki sposób ważne wydarzenia historyczne, m.in. powstania śląskie i sejneńskie, plebiscyty czy wojna polsko-bolszewicka, miały konsekwencje w atlasach świata.

Z przygotowanych plików mogą korzystać m.in.  jednostki samorządu terytorialnego, samorządowe instytucje kultury,  szkoły, organizacje pozarządowe, ale także osoby prywatne. Wystawę wystarczy pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości na dowolnym nośniku. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze B1 (100 cm x 70 cm), jednak można je wykorzystywać także w mniejszych formatach. Ekspozycja składa się z 15 plansz.

Wystawa jest dostępna na stronie https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/niepodlegla-na-mapach-ksztaltowanie-granic-po-1918-roku-bezplatna-wystawa-do-pobrania/.

Wystawa to nie jedyna propozycja, jaką Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało dla Państwa z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości.

Screenshot 2021-11-04 at 12-38-56 wystawa granica pdf

Debata Ojców Niepodległości

Już 8 i 9 listopada br. zapraszamy na dwuczęściową, wyjątkową debatę pt. „Jaka Polska? Rozmowy Ojców Niepodległości”. Sześciu historyków badających najnowsze dzieje Polski będzie reprezentować sześciu Ojców Niepodległości:  Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa i Ignacego Jana Paderewskiego. Każdy z profesorów skupi się tylko na jednej postaci i podczas rozmowy opowie o jej poglądach. W ten sposób będzie można porównać programy polityków, którzy odegrali kluczową rolę w odbudowie niepodległości Polski – choć takie spotkanie zapewne nigdy nie miało miejsca.

Debata będzie miała premierę online na:

Facebooku Biura Programu „Niepodległa”,

kanale YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz

stronie niepodlegla.gov.pl .

Premierę zaplanowano na:

 • część I – poniedziałek 8 listopada 2021 r. o godz. 18.00,
 • część II – wtorek 9 listopada 2021 r. o godzinie 18:00.

Spotkanie jest częścią cyklu debat profesorskich Biura Programu „Niepodległa” i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zapraszamy do śledzenia online debaty z sali noszącej imię Ignacego Jana Paderewskiego w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Każdy z uczestników debaty będzie reprezentował poglądy innego z Ojców Niepodległości:

 • dr hab. Grzegorz Bębnik – przedstawi idee Wojciecha Korfantego.
 • prof. Andrzej Friszke – przedstawi idee Ignacego Daszyńskiego.
 • prof. Krzysztof Kawalec – przedstawi idee Romana Dmowskiego.
 • prof. Marek Kornat – przedstawi idee Ignacego Jana Paderewskiego.
 • prof. Grzegorz Nowik – przedstawi idee Wincentego Witosa.
 • prof. Włodzimierz Suleja – przedstawi idee Józefa Piłsudskiego.

Debatę poprowadzi Miłka Skalska.

1200x628 Obszar-roboczy-1-kopia-2-1536x804
Koncert dla Niepodległej

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada 2021 r. o godz. 20.00 zapraszamy Państwa na niepowtarzalny koncert pt. „CHOPIN / NORWID / NIEMEN”. To niezwykła muzyczna opowieść o trzech wybitnych twórcach, których łączy wrażliwość i dar tworzenia dzieł ponadczasowych.

W koncercie dla Niepodległej po kompozycje Chopina i  Niemena oraz wiersze Norwida sięgną artyści: orkiestra AUKSO, pianista Marcin Masecki, wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński, wokalista Stanisław Soyka oraz młodzi śpiewacy Kasia Moś i Wojciech Myrczek.

Koncert będzie transmitowany na żywo 10 listopada 2021 r. od godz. 20.00 na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na kanale Youtube Niepodległej.

zaproszenie Chopin Norwid Niemen podł
Akcja „Niepodległa do Hymnu”

Jak co roku, zapraszamy samorządy do udziału w akcji „Niepodległa do Hymnu”, czyli wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada w samo południe, m.in. podczas uroczystości związanych z obchodami 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku akcję wspierają m.in. polscy olimpijczycy: Dawid Tomala – chodziarz, mistrz olimpijski z IO w Tokio w chodzie na 50 kilometrów; Anna Kiełbasińska – sprinterka, wicemistrzyni olimpijska z IO w Tokio w sztafecie 4 × 400 metrów; Dariusz Kowaluk – sprinter, mistrz olimpijski z IO w Tokio w sztafecie mieszanej 4 × 400 metrów; Wojciech Nowicki – mistrz olimpijski w rzucie młotem z IO w Tokio i brązowy medalista IO w Rio de Janeiro; Piotr Małachowski – wicemistrz olimpijski IO w Pekinie oraz w Rio de Janeiro w rzucie dyskiem; Malwina Kopron – brązowa medalistka IO w Tokio w rzucie młotem oraz Tomasz Majewski – mistrz olimpijski w pchnięciu kulą z IO w Pekinie i Londynie.

Zapraszamy do korzystania z plakatu akcji, który jest dostępny na stronie Niepodległej:

 

Jak wziąć udział w akcji „Niepodległa d Hymnu”:

 1. Zaplanuj i zorganizuj w swojej gminie, mieście, czy szkole wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada br. w samo południe
 2. Przed 11 listopada br. wejdź na stronę niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/ i kliknij znajdujący się pod mapą przycisk „Dodaj wydarzenie”
 3. Wypełnij formularz, wybierając wśród rodzajów wydarzeń akcję „Niepodległa do Hymnu”
 4. Wyślij formularz. Wydarzenie będzie widoczne na mapie po wprowadzeniu zgłoszenia przez administratora.
 5. Podczas wspólnego śpiewania Hymnu w trakcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości zrób zdjęcie i opublikuj je w mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu
FACEBOOKpost wszyscy
Więcej informacji o wydarzeniach zaplanowanych w związku z 103. rocznicą odzyskania niepdoległości na stronie niepodlegla.gov.pl.

Serdecznie zapraszamy.

Biuro Programu „Niepodległa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *