DZIEŃ FLAGI MAZOWSZA

Flaga Mazowsza już nie tylko na uroczystościach patriotycznych czy budynkach urzędowych. Teraz jej wizerunek mogą wykorzystywać wszyscy mieszkańcy regionu. Może ona zagościć przed domem, w miejscu pracy i nauki czy zostać użyta w celach promocyjnych. Radni województwa podczas ostatniej sesji sejmiku podjęli decyzję dotyczącą wykorzystywania regionalnej flagi.

Flaga to symbol, który powinien jednoczyć – zaznacza marszałek Adam Struzik.– Symbol, z którym powinniśmy się utożsamiać i który określa nas jako Polaków, Europejczyków, ale też Mazowszan. Flaga województwa mazowieckiego to flaga nam najbliższa. Pokażmy, że Mazowsze jest dla nas ważne, wywieszając ją przed domem, w miejscu pracy i nauki. Od teraz flaga będzie mogła nam towarzyszyć na co dzień – dodaje.

Teraz mieszkańcy regionu, samorządy gminne i powiatowe oraz inne instytucje czy organizacje z terenu Mazowsza mogą swobodnie korzystać z wizerunku mazowieckiej flagi. Będzie mogła ona być  wykorzystywana w celach identyfikacyjnych i promocyjnych, a także – po uzyskaniu zgody zarządu województwa – umieszczona na przedmiotach przeznaczonych do handlu.

Flaga jest symbolem dumy – zaznacza przewodniczący sejmikowej komisji edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego Krzysztof Skolimowski.– Nasze działania są krokiem w kierunku integracji i identyfikacji mieszkańców ze swoim regionem. Chcemy, aby wszyscy Mazowszanie, jako wspólnota mazowiecka czuli więź, dlatego bardzo się cieszę z przyjęcia tej uchwały – dodaje.

Estetyka flagi nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. Integruje i skłania do refleksji o naszych korzeniach. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne.

Podkreślanie tego przywiązania jest dziś szczególnie ważne. Żyjemy w czasach, gdy silna wspólnota jest bardzo potrzebna, co uświadomił nam trudny czas walki z pandemią Jednocześnie w imię czysto politycznych celów, po raz kolejny powracają nieracjonalne plany dzielenia naszego regionu i budowanej przez lata wspólnoty Mazowszan. Nie możemy pozwolić, by polityczne dążenia stały się ważniejsze od dobra regionu. Dlatego na znak naszej jedności i solidarności wywieśmy na naszych domach, w naszych szkołach, na budynkach urzędów flagę województwa mazowieckiego.

 

 

Budujemy naszą mazowiecka wspólnotę

Przekazujemy Państwu Flagę Województwa Mazowieckiego. Na jej czerwonym tle widnieje wizerunek orła wywodzący się z historycznego herbu książąt mazowieckich z dynastii Piastów. W ten sposób nawiązujemy do wielowiekowej i chlubnej tradycji Mazowsza.

Dzięki decyzji Sejmiku Województwa Mazowieckiego Flaga Województwa może być używana bez ograniczeń co do miejsca i czasu, jako symbol służący identyfikacji i promocji Województwa Mazowieckiego. Eksponując Flagę Województwa przywołujemy wspólną historię i korzenie, a równocześnie budujemy i integrujemy naszą mazowiecką wspólnotę.

Ludwik Rakowski przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego

 

Piękny symbol silnego województwa

Mazowsze to największy i od lat najszybciej rozwijający się region w Polsce. Województwo wielu szans i możliwości. Mamy więc z czego być dumni, bo nie byłoby tego sukcesu bez pracy, zaangażowania i energii wszystkich jego mieszkańców.

Przekazujemy na Państwa ręce Flagę Województwa Mazowieckiego. To najważniejszy symbol naszego regionu. Zgodnie z decyzją Sejmiku Województwa Mazowieckiego wszyscy mieszkańcy mogą jej używać, by podkreślić swoją przynależność do mazowieckiej wspólnoty.

Zachęcam więc do jej eksponowania i wywieszania. To piękny symbol silnego województwa i nas wszystkich – mieszkańców Mazowsza.

Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiego

źródło: www.mazovia.pl

 
 
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *