23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto czytelników obchodzone na całym świecie!!!

„Czytając książki i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. Moc książek powinna być wykorzystana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie sobie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną.”

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           UNESCO

Światowy Dzień Książki, obchodzony w tym roku po raz 27, proklamowany został w 1995 roku, na Konferencji Generalnej UNESCO. Idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów – 23 kwietnia- związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy : Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.

W tym szczególnym dniu UNESCO zachęca czytelników z całego świata, a także wydawców i bibliotekarzy- do dzielenia się pasją do literatury za pośrednictwem stron w mediach społecznościowych, takich jak np.:  #WorldBookDay. 

Szczególnego znaczenia nabiera też sieć bibliotek cyfrowych, dająca dostęp do milionów książek, bez wychodzenia z domu. Jedną z najwcześniej powstałych jest zainicjowana przez UNESCO i Bibliotekę Kongresu USA Światowa Biblioteka Cyfrowa (World Digital Library), pozwalająca dotrzeć bezpłatnie do 19 tysięcy materiałów z ponad 200 krajów. Znacząca rolę w promocji książki i czytelnictwa odgrywa także  Sieć miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury. Należą do niej dwa polskie miasta: Kraków (od 2013r.) i Wrocław (od 2019r.).

Z inicjatywy UNESCO, od dwudziestu lat, co roku 23 kwietnia, kolejne miasto staje się Światową Stolicą Książki. W 2021r. jest nią Tbilisi (Gruzja). Pomysłem na połączenie Czytelników z całego świata i złożenie hołdu książce było skomponowanie Światowego Hymnu Książki, którego premiera odbyła się w 2017 roku we Wrocławiu.. tekst hymnu to wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej.. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków (do obejrzenia na youtube).

W rok od wybuchu epidemii, kiedy wszyscy ludzie nadal zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek, staje się źródłem siły do przezwyciężania codziennej izolacji. Czas ten wyjątkowo sprzyja lekturze – zarówno indywidualnej, dla przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie. Książka przezwycięża poczucie samotności, staje się źródłem wartości i wiedzy.

Zachęcam do obejrzenia filmów o książce:

  1. Jak powstaje książka ? – https://www.youtube.com/watch?v=5dHmwZRQ0FI

  2. Jak drukowane są książki? – https://www.youtube.com/watch?v=qNXLV7rjsUg

 3. Dawno, dawno temu – historia książki –  https://www.polskieradio.pl/18/4468/Artykul/1659672,Historia-ksiazki

 4. Ulubione książki dzieciństwa – http://scholaris.pl/zasob/104885?eid[]=POCZ&sid[]=POL2&bid=0&iid=0&api=

 5. Jak drzewiej robiło się książki? Polimaty#91  Muzeum Drukarstwa w Cieszynie – https://www.youtube.com/watch?v=UyNis0q67EY

Symbolem Święta Książki jest czerwona róża. Przedstawiam naszym czytelnikom kilka tytułów książek dostępnych w naszej bibliotece, wybranych według „różanego klucza”:

 1. Lorentz I. – Róża Asturii
 2. Thackeray W.M. – Pierścień i Róża
 3. Smith E.E. – Oskar i pani Róża
 4. Link Ch. – Ciernista róża
 5. Eco U. – Imię róży
 6. Żeromski S. – Róża
 7. Krawczyk A. – Róża wiatrów
 8. Kruger M. – Godzina pąsowej róży
 9. Musierowicz M.- Tygrys i Róża
 10. Morrell D. – Bractwo Róży
 11. Klunder M.- Robert i Róża
 12. Nolan T. – Róża. Kucyk, który tęskni za domem
 13. Bussell A.- Róża i czarodziejski sen
 14. Białołęcka E. – Róża Selerbergu
 15. Gutowska-Adamczyk M.- Róża z Wolskich
 16. Pszczółka Maja : Różany dom

Polecam również stronę legalnakultura.pl, gdzie znajdziecie Państwo odpowiedzi na pytania z zakresu prawa autorskiego oraz bazę legalnych źródeł: https://www.legalnakultura.pl/pl

E.I. Trojanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *