22 KWIETNIA – Światowy Dzień Ziemi!

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „PRZYWRÓĆ NASZĄ ZIEMIĘ”.

Dzień Ziemi obchodzony miał być zawsze w równonoc wiosenną na półkuli północnej i jesienną na południowej. Wybór daty nie był przypadkowy – dzień trwa wtedy tyle samo co noc, a nasi przodkowie wierzyli , że jest to znak rodzącego się życia. Współcześnie data ta ma symbolizować zacieranie się różnic między ludźmi różnych ras i religii i przypominać nam, że wszyscy dzielimy tę samą planetę, która jak nigdy wcześniej potrzebuje naszej opieki i ochrony.

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest od marca 1970 r., jako pierwszy ogłosił je burmistrz San Francisco – Joseph Alioto. Niezależnie od burmistrza, swoje własne święto Ziemi ogłosili w tym samym roku propagatorzy kilku nurtów proekologicznych. W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, który świętujemy 22 kwietnia. Co roku, organizacje proekologiczne organizują wydarzenia, akcje, konkursy, warsztaty, mające na celu zwrócenie uwagi polityków i obywateli na konieczność ochrony planety i edukacji ekologicznej.

Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywać się  będzie w tym roku  w świecie wirtualnym.

Ekolodzy przekonują, że to wyjątkowe i bardzo potrzebne dziś święto, obchodzić powinien każdy z nas – bo każdy może coś zrobić dla planety.

Niewielkie na pozór zmiany, potrafią zdziałać cuda, np.

  1. Żyj według idei Zero Waste (co znaczy „zero odpadów”, „zero marnowania”). Człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Życie wedle tej idei sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R

-odmawiaj (refuse),

-ograniczaj (reduce),

-wykorzystaj ponownie (reuse),

-recyklinguj (recycle)

– kompostuj (rot).

  1. Ogranicz mięso (hodowla przemysłowa jest odpowiedzialna za emitowanie ogromnych ilości dwutlenku węgla, wycinkę lasów, ocieplenie klimatu). Na początek można przyłączyć się do akcji „Poniedziałek bez mięs”, wymyślonej przez Paula McCartney’a i zrezygnować z produktów mięsnych przynajmniej raz w tygodniu.
  2. Sprzątaj otaczający świat. Na przykład weź udział w akcji „#codzienniepięć”.

Polega na podniesieniu z ziemi i wyrzuceniu w odpowiednie miejsce zaledwie pięciu sztuk śmieci dziennie.

  1. Oszczędzaj wodę. W Polsce sytuacja pogarsza się z roku na rok. Lata są coraz bardziej suche, a poziom wód gruntowych obniżył się w ostatnich latach aż o dwa metry. Zapotrzebowanie na wodę wciąż natomiast rośnie. A każdy z nas może oszczędzać wodę, np.

-podczas mycia zębów zakręcaj kurki,

-sprawdź kapiące krany,

-bierz prysznic zamiast kąpieli w wannie,

-podlewaj kwiaty rano lub wieczorem – zapobiegniesz w ten sposób odparowywaniu wody,

-zbieraj deszczówkę.

     5. Sadź drzewa, bierz udział w akcjach chroniących lasy.

     6. Działaj na rzecz ochrony zwierząt.

Ale przede wszystkim, w tym szczególnym dniu zadaj sobie pytanie: czy ja mogę zrobić coś dla Ziemi, czy mój mały wkład ma znaczenie? Oczywiście, że TAK. Jeśli każdy z nas zrobi dla planety tylko jedną małą rzecz dziennie, będzie to odczuwalne na całej Ziemi , np. rezygnacja z butelek plastikowych czy z torebek foliowych. Poświęć czas na refleksje, jak ważna, piękna, fascynująca jest dla nas otaczająca przyroda!!! Metoda małych kroków i kilka niewielkich zmian w twoim życiu, potrafi zdziałać cuda. Chroń Ziemię nie tylko od święta.

E.I. Trojanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *