Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „PRZYWRÓĆ NASZĄ ZIEMIĘ”.
Dzień Ziemi obchodzony miał być zawsze w równonoc wiosenną na półkuli północnej i jesienną na południowej. Wybór daty nie był przypadkowy – dzień trwa wtedy tyle samo co noc, a nasi przodkowie wierzyli , że jest to znak rodzącego się życia. Współcześnie data ta ma symbolizować zacieranie się różnic między ludźmi różnych ras i religii i przypominać nam, że wszyscy dzielimy tę samą planetę, która jak nigdy wcześniej potrzebuje naszej opieki i ochrony.
Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest od marca 1970 r., jako pierwszy ogłosił je burmistrz San Francisco – Joseph Alioto. Niezależnie od burmistrza, swoje własne święto Ziemi ogłosili w tym samym roku propagatorzy kilku nurtów proekologicznych. W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, który świętujemy 22 kwietnia. Co roku, organizacje proekologiczne organizują wydarzenia, akcje, konkursy, warsztaty, mające na celu zwrócenie uwagi polityków i obywateli na konieczność ochrony planety i edukacji ekologicznej.
Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywać się będzie w tym roku w świecie wirtualnym.
Ekolodzy przekonują, że to wyjątkowe i bardzo potrzebne dziś święto, obchodzić powinien każdy z nas – bo każdy może coś zrobić dla planety.
Niewielkie na pozór zmiany, potrafią zdziałać cuda, np.
- Żyj według idei Zero Waste (co znaczy „zero odpadów”, „zero marnowania”). Człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Życie wedle tej idei sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R
-odmawiaj (refuse),
-ograniczaj (reduce),
-wykorzystaj ponownie (reuse),
-recyklinguj (recycle)
– kompostuj (rot).
- Ogranicz mięso (hodowla przemysłowa jest odpowiedzialna za emitowanie ogromnych ilości dwutlenku węgla, wycinkę lasów, ocieplenie klimatu). Na początek można przyłączyć się do akcji „Poniedziałek bez mięs”, wymyślonej przez Paula McCartney’a i zrezygnować z produktów mięsnych przynajmniej raz w tygodniu.
- Sprzątaj otaczający świat. Na przykład weź udział w akcji „#codzienniepięć”.
Polega na podniesieniu z ziemi i wyrzuceniu w odpowiednie miejsce zaledwie pięciu sztuk śmieci dziennie.
- Oszczędzaj wodę. W Polsce sytuacja pogarsza się z roku na rok. Lata są coraz bardziej suche, a poziom wód gruntowych obniżył się w ostatnich latach aż o dwa metry. Zapotrzebowanie na wodę wciąż natomiast rośnie. A każdy z nas może oszczędzać wodę, np.
-podczas mycia zębów zakręcaj kurki,
-sprawdź kapiące krany,
-bierz prysznic zamiast kąpieli w wannie,
-podlewaj kwiaty rano lub wieczorem – zapobiegniesz w ten sposób odparowywaniu wody,
-zbieraj deszczówkę.
5. Sadź drzewa, bierz udział w akcjach chroniących lasy.
6. Działaj na rzecz ochrony zwierząt.
Ale przede wszystkim, w tym szczególnym dniu zadaj sobie pytanie: czy ja mogę zrobić coś dla Ziemi, czy mój mały wkład ma znaczenie? Oczywiście, że TAK. Jeśli każdy z nas zrobi dla planety tylko jedną małą rzecz dziennie, będzie to odczuwalne na całej Ziemi , np. rezygnacja z butelek plastikowych czy z torebek foliowych. Poświęć czas na refleksje, jak ważna, piękna, fascynująca jest dla nas otaczająca przyroda!!! Metoda małych kroków i kilka niewielkich zmian w twoim życiu, potrafi zdziałać cuda. Chroń Ziemię nie tylko od święta.
E.I. Trojanowska