8 maja – Dzień Bibliotekarza

Bibliotekarz – człowiek z misją!

8 maja po raz 35. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto to zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek, trwający od 8 do 15 maja.

W każdej gminie znajdziemy Bibliotekę Publiczną. To nic, że nie wszystkie biblioteki są piękne, że nie zawsze mają pieniądze na uzupełnianie zbiorów. Ważne, że są bibliotekarze, którzy potrafią i robią bardzo dużo na rzecz środowiska lokalnego, aktywizacji kulturalnej.  Chętni do pomocy, otwarci na drugiego człowieka , uśmiechnięci.

 Może się wydawać że praca w bibliotece to czas spokojny polegający tylko na wypożyczaniu książek. Ale nie! Praca bibliotekarza nie polega tylko na wypożyczaniu książek i wydawaniu ich czytelnikom.

Zakupy książek, opracowywanie, gromadzenie, spotkania, zajęcia z dziećmi to podstawowe zadania Bibliotekarza, niemniej jednak  biblioteka nie istnieje bez czytelnika. To czytelnicy są najważniejsi! Ludzie przychodzą do biblioteki  nie tylko by wypożyczyć książki, również po to, by móc porozmawiać.  Można się pośmiać i  ponarzekać .Dlatego nie jest to łatwy zawód. Jeśli ktoś już zdecydował i pracuje kilka lat w bibliotece, dobrze czuje się w tym miejscu, chce zmieniać świat wokół  to znaczy że potrafi być Bibliotekarzem z misją! 

Wszystkim bibliotekarzom życzymy satysfakcji z codziennej pracy, zadowolonych czytelników i regałów pełnych książek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *