Obchody Święta Niepodległości w gminie Młodzieszyn!

Niepodległość dla Polaków oznacza wolność, a wolność jest bezcenna. Polska tą wolność odzyskała po 123 latach zaborów i z wielką dumą, my Polacy świętowaliśmy ją po raz 104.
 
Co roku 11 listopada świętujemy ten wyjątkowy dzień w gminie Młodzieszyn. I tym razem nie mogło być inaczej. Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, gdzie w kościele w Młodzieszynie samorząd reprezentowała Sekretarz Anna Sobieraj, a w Kamionie Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Makowski.
 
Następnie zostały otwarte wystawy niepodległościowe w Bibliotece w Młodzieszynie, jej Filii w Kamionie i w GOK oraz odbyły się warsztaty z robienia kotylionów. O godz. 14:30 Monika Pietrzyk Wójt Gminy Młodzieszyn, wspólnie z Katarzyną Jasińską dyrektor GOK oraz Danielem Janiakiem dyrektorem Biblioteki w asyście zuchów i harcerzy złożyli kwiaty przed Pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce o wolność Ojczyzny. Wójt Monika Pietrzyk, wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Sławomirem Makowskim złożyli kwiaty również w innych miejscach pamięci narodowej znajdujących się na terenie Gminy.
 
Kolejnym punktem świętowania było układanie polskiej flagi  ze zniczy, czym zajęły się zuchy z 3 Gromady Zuchowej „Tęczowej Gromady” i harcerze z 66. Drużyny Harcerskiej „Knieje”.
 
Wyjątkowy charakter tegorocznym obchodom Święta Niepodległości nadała wizyta Marszałka Józefa Piłsudskiego, który został przywieziony na ziemie młodzieszyńskie dorożką. Mieszkańcy przywitali Marszałka wielkimi brawami a w tle słychać było pieśń „Pierwsza kadrowa”, graną na trąbce przez Szymona Wiśniewskiego. Był to bardzo podniosły i wzruszający moment, który na długo zostanie w pamięci naszych mieszkańców. Po oficjalnych powitaniach mieszkańcy mieli okazję do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z Józefem Piłsudskim.
Na zakończenie wspólnego świętowania Wójt Monika Pietrzyk zaprosiła mieszkańców na ognisko z pieczeniem kiełbasek i śpiewaniem pieśni patriotycznych.
 
Dziękujemy mieszkańcom za wspólnie spędzony dzień, który na długo zostanie w naszej pamięci.
Bardzo dziękujemy osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości: ks. proboszczowi z Młodzieszyna Janowi Rawie, ks. proboszczowi z Kamiona Sylwestrowi Łajszczakowi, zuchom i harcerzom wraz z opiekunami Beatą Ciurą, Elżbietą Boczkowską i Agnieszka Pytkowską, pracownikom Biblioteki oraz GOK-u, Sebastianowi Żakowskiemu, Bogusławowi Ksynie, Szymonowi Wiśniewskiemu, druhom OSP z terenu gminy Młodzieszyn oraz Policji. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Mirosława Szczubełka który wcielił się w rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *