Narodowe Czytanie 2021 w Młodzieszynie

 „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej – lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

 ” To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

22 października 2021r. ( piątek ) w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Młodzieszynie odbyło się Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Młodzieszynie. Była to już dziesiąta, jubileuszowa odsłona tej ogólnopolskiej akcji służącej promocji czytelnictwa, pod patronatem Pary Prezydenckiej.

O godz. 10.00 wszystkich zgromadzonych przywitała pani Anna Walczak – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Młodzieszynie. Uroczystego rozpoczęcia Czytania dokonała pani Anna Sobieraj – Sekretarz Urzędu Gminy w Młodzieszynie . W imieniu Pani Moniki Pietrzyk – Wójta Gminy Młodzieszyn  przywitała wszystkich na 10-tej jubileuszowej edycji Narodowego Czytania. Wyraziła zadowolenie, że po raz kolejny odbywa się ona również w naszej gminie. Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania jest „Moralność pani Dulskiej”. W 2020 była nią Balladyna Juliusza Słowackiego, która została przeczytana w przeszło 3200 miejscach w Polsce i za granicą. Dziękowała dzieciom i młodzieży za zaangażowanie oraz udział w tak ważnym wydarzeniu. Udowodniliście, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom.

 Utwór czytali z podziałem na role uczniowie klasy VIII c Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie, przygotowani przez pana Janusza Wlazło. Czytający swoją interpretacją, dostarczyli słuchaczom wspaniałych i niezapomnianych wrażeń czytelniczych. Szczypta humoru i niepowtarzalny klimat wydarzenia pozostanie w pamięci na bardzo długo i stanie się inspiracją do dalszych działań na rzecz popularyzacji miłości do książek i czytania.

Spotkanie uświetniła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie  z panią Dyrektor Małgorzatą Malczewską oraz z p. Markiem Orzechowskim.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy pomogli nam w zorganizowaniu tej akcji.

Zapraszamy za rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *