Spotkanie online z Jarosławem Górskim, autorem książki „Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.”

Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy, Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego przesyła informacje o spotkaniu z Jarosławem Górskim, autorem książki „Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza”, wydanej w marcu tego roku w wydawnictwie „Iskry”. Odbyło się ono 30 marca b.r. w trybie online na stronie Biblioteki www.koszykowa.pl. Wydarzenie jest dostępne w Archiwum na kanale Youtube. Z Jarosławem Górskim rozmawiał red. Piotr Kitrasiewicz.

30.03.2021 – Dołęga-Mostowicz jak żywy. Biografia autora „Profesora Wilczura” – Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Woj. Mazowieckiego (koszykowa.pl)

Jest to opowieść o życiu i twórczości autora „Znachora”, który swoją przygodę ze słowem pisanym rozpoczynał w latach dwudziestych od współpracy dziennikarskiej z gazetami codziennymi. Zapisał się zwłaszcza w historii dziennika „Rzeczpospolita”, na łamach którego publikował felietony, recenzje oraz pierwsze utwory literackie. Za artykuł, w którym piętnował napaści na cywilów ze strony zawodowych wojskowych, został porwany sprzed domu w którym mieszkał przy ul. Grójeckiej na warszawskiej Ochocie i wywieziony do sękocińskiego lasu, gdzie skatowano go. Napaść na Tadeusza Dołęgę-Mostowicza odbiła się szerokim echem po całym kraju, informacja o wydarzeniu znalazła się nawet w komunikacie Polskiej Agencji Telegraficznej, i w rezultacie przyniosła jego bohaterowi sławę.

Te  oraz inne fakty z życia pisarza omawia Jarosław Górski w sposób obszerny i wnikliwy, wykazując się erudycją i dużą wiedzą o epoce lat międzywojennych, a także wciągającym, bliskim beletrystyce stylem. Polemizuje z wieloma mitami przypisywanymi Dołędze-Mostowiczowi (np. z tym, że swoją powieść „Kariera Nikodema Dyzmy” napisał, żeby zemścić się na prześladowcach lub że u schyłku lat trzydziestych miał podpisany kontrakt z jedną z hollywoodzkich wytwórni filmowych), ujawniając jednocześnie wiele nieznanych dotąd faktów, zwłaszcza dotyczących jego życia osobistego. Przytacza również i komentuje z bezstronnością badacza kilkanaście alternatywnych wersji jego śmierci w Kutach na pograniczu polsko-rumuńskim we wrześniu 1939 roku.

Książkę wydała oficyna „Iskry”, a spotkanie on-line w Bibliotece na Koszykowej miało charakter jej medialnej premiery.