Debaty historyczne. Zapraszamy.

Szanowni Państwo,

Biuro Programu „Niepodległa” i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszają m.in. samorządowe instytucje kultury i szkoły na dwie debaty historyczne: 17 marca br. w 100. rocznicę uchwalenia tzw. konstytucji marcowej oraz 18 marca br. w 100. rocznicę podpisania traktatu ryskiego, kończącego wojnę polsko-bolszewicką.

Oba wydarzenie będzie można zobaczyć na kanale YouTube. Nie ma obowiązku rejestracji ani zakupu biletu, by wziąć udział w wydarzeniu wystarczy dostęp do komputera.

 

Konstytucja marcowa

Debatę w 100. rocznicę uchwalenia tzw. konstytucji marcowej, pierwszej Konstytucji II RP pt. „Jaka konstytucja dla Rzeczypospolitej?” zaplanowano 17 marca 2021 o godz. 18:00 na kanale YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Grono wybitnych historyków oraz gość specjalny, profesor Lech Garlicki, analizować będą proces kształtowania fundamentów ustrojowych w odrodzonym państwie polskim. Specjaliści przypomną argumenty i dynamikę ówczesnych sporów o kształt porządku prawnego w Rzeczpospolitej. W debacie nie zabraknie także odniesień do tradycji polskich ustaw zasadniczych na tle europejskich doświadczeń w tym zakresie: konstytucji 3 Maja, Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego.

Spotkanie odbędzie się online i będzie dostępne dla wszystkich zainteresowanych poprzez transmisję na kanale YouTube Muzeum. Więcej informacji można znaleźć na:

https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/jaka-konstytucja-dla-rzeczypospolitej-debata-profesorska-w-100-rocznice-uchwalenia-konstytucji-marcowej/

oraz

https://www.facebook.com/events/797466694189298/.   

fb-debata-profesorska-jaka-konstytucja
Traktat ryski

Debata w 100. rocznicę zawarcia polsko-sowieckiego pokoju w Rydze pt. „Traktat ryski – przegrane zwycięstwo?” odbędzie się 18 marca o godz. 19:00. na kanale YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Traktat ryski był dopełnieniem traktatu wersalskiego – oba akty prawne sankcjonowały granice w Europie po Wielkiej Wojnie. Podpisany w Rydze dokument dał Polsce i innym nowo powstałym państwom Europy środkowo-wschodniej prawie dwadzieścia lat pokoju, co pozwoliło na budowę ich struktur i instytucji. Wybitni historycy debatować będą nad aktem prawnym, który sankcjonował cofnięcie się Rosji na wschód, ku jej granicom etnicznym, po raz pierwszy od czasów Iwana Groźnego. 

Spotkanie odbędzie się online i będzie dostępne dla wszystkich zainteresowanych poprzez transmisję na kanale YouTube Muzeum. Więcej informacji można znaleźć na:

https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/traktat-ryski-przegrane-zwyciestwo-debata-profesorska-w-100-rocznice-zawarcia-pokoju-w-rydze/

oraz

https://www.facebook.com/events/485326209146039/.

Serdecznie zapraszamy.

Biuro Programu „Niepodległa”

traktat
Kliknij tutaj, aby obejrzeć wiadomość w przeglądarce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *