„Historii łyk dla zabieganych” – wspólna inicjatywa zaprzyjaźnionych bibliotek

Łyk historii… Zacznijmy od tego, dlaczego historii? Dlatego, że – i tu odpowiem cytatem z C.K. Norwida – „Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło.” A dlaczego łyk? No cóż… Dzisiaj wszyscy mówią o zabieganiu, braku czasu na lekturę i braku czasu na cokolwiek innego poza bieganiem…

Wychodząc naprzeciw wszystkim zabieganym, Biblioteka Publiczna Gminy Sochaczew oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Młodzieszynie postanowiły przybliżyć swoim czytelnikom historię i to tę najbardziej „naszą” historię, bo związaną z regionem Sochaczewa i Młodzieszyna. Już od połowy października czytelnicy otrzymywać będą specjalne zakładki do książek, które zostały wykonane przez zaprzyjaźnione biblioteki gminy Sochaczew i gminy Młodzieszyn. Zakładki te, oprócz napisu upamiętniającego obchody Stulecia Niepodległości w wymienionych gminach, zawierają ciekawostki historyczne, dotyczące powiatu sochaczewskiego. Bo chyba nie każdy wie, że w Sochaczewie Zawisza Czarny wypowiedział wojnę Krzyżakom, że całkiem niedaleko od Sochaczewa padł ostatni tur albo że cukrownia w Młodzieszynie była największym pracodawcą w powiecie sochaczewskim przed 1914r. Te i inne ciekawostki zamieszczone zostały na zakładkach.

Mamy nadzieję, że ten łyk historii pochwycony z zakładki nie zaspokoi, ale tylko pobudzi pragnienie, aby lepiej poznawać naszą historię.

Twórcy zakładek historycznych serdecznie dziękują za pomoc Państwu: Wioletcie Przepiórkowskiej, Łukaszowi Kucińskiemu i Bogusławowi Kwiatkowskiemu.

Wykorzystano materiały pochodzące z opracowań  historycznych:  Bogusława Kwiatkowskiego, Marka Orzechowskiego, Leszka Nawrockiego i Jacka Zagajewskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *