Narodowe Czytanie w Młodzieszynie

NARODOWE  CZYTANIE W MŁODZIESZYNIE

W trwającym roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości jaka książka mogłaby zawierać w sobie treści korespondujące z tą rocznicą? Przede wszystkim dzieło Stefana Żeromskiego – „Przedwiośnie”, książka skłaniająca do głębokich i krytycznych przemyśleń nad polską historią. Dlatego stała się lekturą kolejnej edycji Narodowego Czytania. W Młodzieszynie akcja ta kultywowana jest od kilku lat przez Gminną Bibliotekę Publiczną, Szkołę Podstawową im. generała Stanisława Grzmota-Skotnickiego oraz Gminny Ośrodek Kultury. 27 września br. w sali widowiskowej GOK spotkali się na Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” gimnazjaliści ze swoimi opiekunami, władze samorządowe gminy Pani Wójt Monika Pietrzyk, zaproszeni goście  i miłośnicy twórczości Żeromskiego. Dyrektor GBP, Anna Walczak, przeczytała list Prezydenta R.P. Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników programu oraz wprowadziła zebranych w krąg twórczości Stefana Żeromskiego i tematykę „Przedwiośnia”. Uczniowie i zaproszeni goście wcielili się w role narratora i bohaterów powieści, prezentując wybrane fragmenty książki. Lekturze towarzyszył pokaz slajdów. W drugiej części spotkania wystąpił pan Bogusław Kwiatkowski, znany i ceniony propagator historii, autor licznych publikacji o naszym regionie, który niezwykle barwnie i ciekawie opowiadał o dziejach Sochaczewa i Młodzieszyna. Na zakończenie spotkania występujący odebrali z rąk Dyrektor Biblioteki książkę – St. Żeromskiego  ” Przedwiośnie” z pamiątkową pieczęcią otrzymaną z kancelarii prezydenta RP.