„Dlaczego warto czytać książki?”

Dnia 17 maja 2017r., w ramach Tygodnia Bibliotek,  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Młodzieszynie zorganizowano lekcję biblioteczną dla grupy dzieci z klas I-III, z  zaprzyjaźnionej z biblioteką Szkoły Podstawowej w Janowie. W spotkaniu wzięło udział 27 dzieci. Kilkoro z nich było wcześniej w naszej placówce ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dlatego skupiłam się na takich kwestiach jak: co to jest biblioteka i jak funkcjonuje, jak zachowywać się w bibliotece, jak zostać jej czytelnikiem , jak dbać o książki i dlaczego warto czytać. Mali czytelnicy stworzyli własną definicję biblioteki, szukali różnic pomiędzy biblioteką publiczną i szkolną, rozmawiali o korzyściach płynących z czytania oraz opowiadali o swoich ulubionych bajkach,  wierszykach i komiksach. Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i zobaczyć inne rodzaje zbiorów bibliotecznych. Oglądały prace plastyczne wykonane przez uczestników organizowanych przez nas zajęć artystycznych. Żeby udowodnić dzieciakom, że biblioteka jest „miejscem magicznym”, dającym możliwości rozwoju własnych zainteresowań, ale także miejscem rozrywki , przedstawiłam im historię dwóch niezwykłych kotów, które podbiły świat: Deweya z Biblioteki Publicznej w Spencer w stanie Iowa oraz kotki Kuzi, zatrudnionej na stanowisku pomocnika bibliotekarza w mieście Noworossyjsk w Rosji.  Dzieciaki były tak zafascynowane tymi zwierzętami i ich życiem w bibliotece,  że zaczęły  natychmiast opowiadać o swoich pupilach: kotach, psach, a nawet koniach i ptakach. Dzięki temu mogłam im przedstawić naszą bogatą kolekcję książek o zwierzętach, którą z  chęcią oglądały.Każdy uczestnik spotkania wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy, lecz także z zakładkami do książek otrzymanymi na pamiątkę. Ja zaś otrzymałam obietnicę, że dzieciaki wrócą do nas, żeby korzystać ze zbiorów naszej placówki i stać się jej czytelnikiem, jak również na kolejne lekcje biblioteczne.

Ewa Izabela Trojanowska

Starszy Kustosz