Lekcja biblioteczna w Gminnej Bibliotece Publicznej w Młodzieszynie

 Lekcja biblioteczna  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Młodzieszynie – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich .

23 kwietnia  obchodzony jest  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich,  „doroczne święto ustanowione w 1995 r. przez UNESCO i organizowane w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich”.

Pomysł  organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku.  23 kwietnia – jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, ponieważ wtedy przypada dzień patrona Katalonii – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

W przeddzień tego święta  –  22 kwietnia 2015r. -uczniowie klas IV, V i IV Szkoły Podstawowej im. Ludwika  Głowackiego w Janowie wraz z opiekunami odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Młodzieszynie.

W bibliotece zorganizowano  prelekcję poświęconą genezie tego święta. Została  przedstawiona historia powstania książki, ciekawostki z nią związane oraz rola książki w życiu młodego pokolenia.  Przedstawiono wiadomości dotyczące ochrony praw autorskich dzieł literackich  i artystycznych. Odbył się mini konkurs – polegający na  odczytaniu krótkiego tekstu i odgadnięciu  tytułu książki.  Następnie młodzież  zwiedziła  pomieszczenia biblioteczne, w których mieści się księgozbiór biblioteki. Na koniec spotkania  uczniowie wzięli udział w grze  BINGO.  Zwycięzcy gry zostali nagrodzeni podarunkami w postaci atrakcyjnych książek.

 

  Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.

                                                                                                   Marcus Tulius Cicero

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *