Wybierz lekturę Narodowego Czytania 2017 !!!

Szanowni Państwo!

Podczas ubiegłorocznego Narodowego Czytania zaproponowałem, aby o wyborze kolejnej wspólnej lektury ponownie zdecydowali Polacy. Konsultacje przeprowadzone z wydziałami filologii polskiej uczelni wyższych, Biblioteką Narodową oraz Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk pomogły stworzyć listę ważnych dzieł polskiej literatury. Znajdą na niej Państwo Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego, Beniowskiego Juliusza Słowackiego, Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Każdy z tych utworów różni się bohaterami, tematem i stylem. Łączy je istotna dla nas, Polaków, tematyka, doskonała polszczyzna, a przede wszystkim znaczenie dla kształtowania narodowej tożsamości.

Zachęcam wszystkich Państwa, abyśmy wspólnie wybrali tytuł dzieła na Narodowe Czytanie 2017.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

JAK GŁOSOWAĆ ?

W tym roku lekturę na Narodowe Czytanie wybieramy z następujących propozycji:

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego,
„Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego,
„Beniowski” Juliusza Słowackiego,
„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Do 15 lutego 2017 r. każdy może zagłosować na ulubioną lekturę – w tym celu należy wybrać jeden z powyższych tytułów, umieścić go w temacie e-maila i wysłać na adres: narodoweczytanie@prezydent.pl

Która propozycja zdobędzie największe poparcie, okaże się 21 lutego. W tym dniu – Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego – prezydent Andrzej Duda ogłosi tytuł wybranego przez Polaków dzieła.

(źródło: www.prezydent.pl)