Narodowe Czytanie 2016

P923000- nc

W piątek, 23 września  odbyła się w naszej gminie  pierwsza  edycja Narodowego Czytania    „ Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.  Zorganizowana została  przez Gminna Bibliotekę Publiczną
w Młodzieszynie , Gminny Ośrodek Kultury oraz Gimnazjum w Młodzieszynie. Narodowe czytanie – to ogólnopolska akcja zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, której celem jest promocja literatury polskiej poprzez publiczne czytanie wybranych dzieł narodowej klasyki. W tym roku to Polacy w drodze głosowania dokonali wyboru dzieła spośród kilku propozycji  i zdecydowali, że w 2016 roku cała Polska będzie czytać Quo Vadis. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” W. ST. Reymonra, „ Weselem” St. Wyspiańskiego, „Popiołami” St. Żeromskiego oraz powieścią M. Dąbrowskiej „ Noce i Dnie”.

Quo Vadis – to wybitna epicka powieść o prześladowaniu w Rzymie pierwszych chrześcijan za czasów Nerona – piękna książka o zwycięstwie prawdy i miłości, historia wiary, która pozwala budować silną duchem wspólnotę. Wybór dzieła trafnie wpisuje się w obchody roku Henryka Sienkiewicza a także Jubileusz 1050 – lecia Chrztu Polski. Nasze Młodzieszyńskie Narodowe Czytanie rozpoczęliśmy benefisem tematycznie poświęconym   twórczości Henryka Sienkiewicza, poprowadzonym przez uczniów Gimnazjum,  pod kierownictwem pani Renaty Pręgowskiej.  Młodzież wykonała krótkie scenki teatralne,  przedstawiające fragmenty z utworów autora:  „ W pustyni i w puszczy”, „ Janko Muzykant”, „ Krzyżacy”, „ Quo Vadis „. Opiekunami młodych talentów teatralnych byli Pani Alicja i  Janusz Wlazło. Wybrane fragmenty dzieła Sienkiewicza Quo Vadis  czytali zaproszeni goście. Czytanie rozpoczęli uczniowie naszego Gimnazjum  Amelka Wierzbicka
i Bartosz Matuszewski. Następnie zasłużeni dla lokalnej społeczności nauczyciele: Pani Halina Wiśniewska, Pani Małgorzata Malczewska oraz Pan Janusz Wlazło. Każda osoba, która w tym dniu wzięła czynny udział w czytaniu otrzymała egzemplarz książki „ Quo Vadis „ z przygotowaną z tej okazji przez Kancelarię Prezydenta pamiątkową pieczęcią.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu znaleźli czas, aby wspólnie  z organizatorami poznawać i upowszechniać dzieła narodowej kultury.                                                                      Czytajmy książki!