Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza!!!

Szanowni Państwo,

Biuro Programu „Niepodległa”, Prezydent Miasta Opole oraz Instytut Śląski zapraszają 16 maja o godz. 20:45 na wyjątkowy koncert „Moja ziemio wyśniona”. Wydarzenie organizowane w opolskim amfiteatrze przypomni widzom i słuchaczom historię III Powstania Śląskiego oraz jego znaczenie dla Polaków przed stu laty i dziś. Transmisja dostępna będzie na kanałach Facebook, YouTube, a na stronie niepodlegla.gov.pl dodatkowo w wersji dla osób z niepełnosprawnościami.

Koncert jest częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej „Śląsk, Wspólna Sprawa” przypominającej historię III Powstania Śląskiego i promującej obchody stulecia tego zrywu powstańczego, którą przygotowało Biuro Programu „Niepodległa”. Wydarzenie zaplanowano na weekend majowy poprzedzający rocznicę jednej z najważniejszych bitew III Powstania Śląskiego – Bitwę o Górę Św. Anny, która trwała od  21 do 26 maja 1921 roku.

Widowisko z udziałem legend polskiej sceny muzycznej będzie stanowiło nowoczesną opowieść o wydarzeniach sprzed 100 lat. Utwory muzyczne przeplatane będą materiałami archiwalnymi oraz niezwykłą narracją o powstaniu w interpretacji uznanych polskich aktorów.

Wydarzeniem poprzedzającym koncert będzie pokaz animacji przygotowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” z okazji wybuchu III Powstania Śląskiego w ramach kampanii „Śląsk, Wspólna Sprawa”. Wielkoformatową animację, którą prezentowano w stulecie wybuchu powstania, na fasadach budynków w ponad 30 miejscowościach w Polsce, zobaczą również widzowie opolskiego koncertu.

Za reżyserię koncertu odpowiada Piotr Metz, a opracowania muzycznego podjął się Miłosz Wośko. Do współtworzenia koncertu Biuro Programu „Niepodległa” zaprosiło takich artystów jak Abradab, Renata Przemyk, Sebastian Riedel, Stanisław Soyka, Józef Skrzek, Justyna Święs, Patrycja ZarychtaSBB. Zobaczymy i usłyszymy również zespoły: Orkiestrę Aukso pod dyrekcją Miłosza Wośko, chór Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk oraz Orkiestrę Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Podczas widowiska usłyszymy zaś takie utwory jak: Świtanie, Moja Ziemio Wyśniona, Siadaj Maryś Na Wóz, Blizna, Spowiedź, Syneczku Mój, Nasza Broń, Dwie Krople, W Kołysce Dłoni Twych, Going Away, Z Miłości Jestem, Zachłysnąć Się Zielenią, Co Sen, Ej Dostone Żytko Się Kiwiw, Vetre Duj, Śpij Malutki, Czerwone Słoneczko.

Koncert rozpocznie się 16 maja o godz. 20:45 i będzie on trwał ok. 90 minut. Koncert dostępny będzie na żywo na profilach Niepodległa w mediach społecznościowych www.youtube.com oraz www.facebook.com. Transmisję koncertu zadeklarowały również m.in.: Radio Opole, Radio Katowice, Radio Kraków, Radio Dla Ciebie, Radio PIK oraz Radio Białystok.

W przygotowaniu koncertu organizatorów wspiera między innymi Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny, które pomogło w doborze materiałów archiwalnych.

W materiałach promujących koncert wykorzystano fotografię przedstawiającą uczestników III Powstania Śląskiego, wśród których znalazł się dwudziestoletni wówczas Henryk Kornek ze wsi Górki nieopodal Opola. Zdjęcie udostępnione zostało dzięki uprzejmości jego wnuka, Stanisława Czernego.

Serdecznie zapraszamy!

Biuro Programu „Niepodległa”

184445143 3976974695739840 7323395408089749207 n
III Powstanie Śląskie

Po I wojnie światowej granica Polski z Niemcami stała się przedmiotem gry dyplomatycznej przeplatanej działaniami zbrojnymi. Po trzech latach tych sporów, w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie – ostatnie, najdłużej trwające i najkrwawsze ze śląskich zrywów, mające na celu przyłączenie do odrodzonej Rzeczpospolitej tych górnośląskich gmin, w których – zgodnie z wynikami przeprowadzonego nieco wcześniej plebiscytu – zamieszkiwali w większości Polacy.

Powstanie zakończyło się 5 lipca 1921 roku i doprowadziło do przyłączenia do Polski dużej części Górnego Śląska – w tym również jego najbardziej uprzemysłowionych regionów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *