Nowości książkowe w Bibliotece.

 
Drodzy czytelnicy!
Pierwsze zakupy na półce do wypożyczenia!
Książki dofinansowane ze środków finansowych Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
Zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1w ramach NPRCz 2.0″.
Zapraszamy!!!
        

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada – Dzień Pluszowego Misia.

Święto obchodzimy  dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś miał swoje setne urodziny.

Wszystko zaczęło się w 1902 roku, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał z przyjaciółmi na polowanie, gdzie postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent kazał go uwolnić a całą historię zilustrowała waszyngtońska prasa.
Jednym z czytelników gazety był producent zabawek, którego zainspirowała ta historia. Stworzył zabawkę dla dzieci i nazwał ją Teddy. Tak urodził się pluszowy miś – maskotka uwielbiana na całym świecie nie tylko przez dzieci.

Na przestrzeni lat pluszowy miś był bohaterem bajek i filmów dla dzieci, ale także zagrał główną rolę w komedii dla dorosłych – Ted, Miś.

Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że książeczki o misiach są chętnie czytane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki ( Przytulanki ).

Zapraszamy!!!  Do biblioteki, aby wypożyczyć książeczki o naszym dzisiejszym bohaterze Misiu. 

Konkurs Mikołajkowy !!!

Mikołajkowy konkurs plastyczny   „ ŚWIĘTY  MIKOŁAJ ”

Święty Mikołaj to postać uwielbiana przez wszystkie dzieci. Maluchy kochają Świętego Mikołaja i nie mogą się doczekać jego odwiedzin. Bardzo chętnie tworzą wizerunek Świętego i wszystko co jest z nim związane. Choć prawdziwy Mikołaj był biskupem, w większości przedstawiany jest w czerwonym płaszczu z czapką z pomponem.

Aby umilić czas niecierpliwego oczekiwania zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w mikołajkowym konkursie plastycznym   p. h.  „ ŚWIĘTY  MIKOŁAJ

Regulamin konkursu:

Organizatorem Konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Młodzieszynie ul. Wyszogrodzka 23A,  tel.   46/ 861 66 02, ,     kom.  798 533 216.

  e-mail: biblioteka-mlodzieszyn@o2.pl, strona www.biblioteka.mlodzieszyn.pl

    1. Celem Konkursu jest:

  – wywołanie radosnego nastroju spowodowanego zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia,

  – rozwijanie kreatywności, inwencji twórczej i wrażliwości artystycznej.

 1. Warunki uczestnictwa:

      1) Konkurs adresowany jest do dzieci  z terenu gminy Młodzieszyn.

      2) Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych:

         – kategoria I – dzieci w wieku do 6 lat

         – kategoria II – dzieci w wieku  7 – 10 lat

 1. Zadanie konkursowe:

        1) Uczestnik konkursu ma za zadanie wykonać dowolną pracę plastyczną.     

       2) Tematy prac plastycznych, mikołajkowych obejmują ( oprócz samej postaci) również przedmioty, które się z nim kojarzą, czyli komin, worek, skarpeta, czerwona czapka z pomponem, sanie itd.

       3) Techniki i formy dowolne. Prace mogą być płaskie, przestrzenne, a materiały wykorzystywane do ich wykonania przeróżne.   

 – Każda praca powinna być podpisana według wzoru zgłoszenia ( załącznik do regulaminu ).

 1. Termin dostarczenia prac:

     Prace należy dostarczyć do Gminnej Biblioteki Publicznej w Młodzieszynie, ul.   Wyszogrodzka 23A do  2 grudnia 2021r. w godzinach pracy biblioteki  ( Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek  – 8.00  –  16.00, Środa  8.00 – 18.00.  Dodatkowych informacji udzielają bibliotekarze pod numerem telefonu 46 – 861 66 02,      kom.  798 533 216.

     5. Ocena prac:

  1) Prace będą oceniane przez jury powołane przez Organizatora.

     2) Jury będzie oceniać pomysłowość, oryginalność, wykorzystanie różnorodnych technik plastycznych oraz ogólne wrażenia estetyczne.

    3)  Informacja o wynikach konkursu i sposobie odbioru nagród zostanie podana na stronie internetowej biblioteki w dniu 6 grudnia 2021 r.

 1. Postanowienia końcowe:

   1) Wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie przez organizatora danych osobowych uczestnika zgodnie z przepisami ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

    2) Zgłoszenie prac do konkursu jest równoznaczne z przekazaniem do nich praw autorskich na rzecz Organizatora.

    3) Organizator zastrzega sobie prawo do bezpłatnego wykorzystania w celach promocyjnych nadesłanych do konkursu prac, zostaną one eksponowane w formie  wystawy pokonkursowej w siedzibie biblioteki , na stronie internetowej i na Facebooku.

   4) Uczestnik konkursu z chwilą dostarczenia pracy oświadcza, że: akceptuje niniejszy regulamin.

Regulamin konkursu dostępny na stronie biblioteki: www.biblioteka.mlodzieszyn.pl

 

ZAPRASZAMY – CZEKAJĄ NAGRODY!!!

OŚWIADCZENIE – Św. Mikołaj

Uwaga!!!  Wprowadzamy zmianę do regulaminu. Dochodzi  III kategoria oceny prac: – ” prace zbiorowe” – dzieci przedszkolnych ze Szkół Gminy Młodzieszyn.

Zaproszenie

Biuro „Niepodległa” zaprasza

Szanowni Państwo,

zapraszamy do korzystania z gotowej, bezpłatnej wystawy poświęconej kształtowaniu się granic II RP, która wpisuje się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Udostępniliśmy wersję do internetu i do druku. Przeznaczona m.in. dla samorządów, samorządowych instytucji kultury i szkół wystawa to nie jedyna propozycja, jaką mamy dla Państwa na 11 listopada.

Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” to materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przy omawianiu procesu odbudowy polskiej państwowości. Przypomina najważniejsze fakty związane z historią włączania różnych regionów Polski w granice niepodległego państwa. Wystawa łączy w sobie wątki wielkiej historii z historiami lokalnymi, uświadamiając jednocześnie, jak bardzo skomplikowany był proces wrysowania nowych państw na mapę Europy po I wojnie światowej.

Na każdej planszy można znaleźć mapy, od schematycznych, wyrysowanych na potrzeby pamiątkowych wydawnictw, po profesjonalne opracowania z Polski i z zagranicy. Są one dowodem, jak zmieniały się granice Polski w latach 1918-1923 i w jaki sposób ważne wydarzenia historyczne, m.in. powstania śląskie i sejneńskie, plebiscyty czy wojna polsko-bolszewicka, miały konsekwencje w atlasach świata.

Z przygotowanych plików mogą korzystać m.in.  jednostki samorządu terytorialnego, samorządowe instytucje kultury,  szkoły, organizacje pozarządowe, ale także osoby prywatne. Wystawę wystarczy pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości na dowolnym nośniku. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze B1 (100 cm x 70 cm), jednak można je wykorzystywać także w mniejszych formatach. Ekspozycja składa się z 15 plansz.

Wystawa jest dostępna na stronie https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/niepodlegla-na-mapach-ksztaltowanie-granic-po-1918-roku-bezplatna-wystawa-do-pobrania/.

Wystawa to nie jedyna propozycja, jaką Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało dla Państwa z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości.

Screenshot 2021-11-04 at 12-38-56 wystawa granica pdf

Debata Ojców Niepodległości

Już 8 i 9 listopada br. zapraszamy na dwuczęściową, wyjątkową debatę pt. „Jaka Polska? Rozmowy Ojców Niepodległości”. Sześciu historyków badających najnowsze dzieje Polski będzie reprezentować sześciu Ojców Niepodległości:  Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa i Ignacego Jana Paderewskiego. Każdy z profesorów skupi się tylko na jednej postaci i podczas rozmowy opowie o jej poglądach. W ten sposób będzie można porównać programy polityków, którzy odegrali kluczową rolę w odbudowie niepodległości Polski – choć takie spotkanie zapewne nigdy nie miało miejsca.

Debata będzie miała premierę online na:

Facebooku Biura Programu „Niepodległa”,

kanale YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz

stronie niepodlegla.gov.pl .

Premierę zaplanowano na:

 • część I – poniedziałek 8 listopada 2021 r. o godz. 18.00,
 • część II – wtorek 9 listopada 2021 r. o godzinie 18:00.

Spotkanie jest częścią cyklu debat profesorskich Biura Programu „Niepodległa” i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zapraszamy do śledzenia online debaty z sali noszącej imię Ignacego Jana Paderewskiego w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Każdy z uczestników debaty będzie reprezentował poglądy innego z Ojców Niepodległości:

 • dr hab. Grzegorz Bębnik – przedstawi idee Wojciecha Korfantego.
 • prof. Andrzej Friszke – przedstawi idee Ignacego Daszyńskiego.
 • prof. Krzysztof Kawalec – przedstawi idee Romana Dmowskiego.
 • prof. Marek Kornat – przedstawi idee Ignacego Jana Paderewskiego.
 • prof. Grzegorz Nowik – przedstawi idee Wincentego Witosa.
 • prof. Włodzimierz Suleja – przedstawi idee Józefa Piłsudskiego.

Debatę poprowadzi Miłka Skalska.

1200x628 Obszar-roboczy-1-kopia-2-1536x804
Koncert dla Niepodległej

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada 2021 r. o godz. 20.00 zapraszamy Państwa na niepowtarzalny koncert pt. „CHOPIN / NORWID / NIEMEN”. To niezwykła muzyczna opowieść o trzech wybitnych twórcach, których łączy wrażliwość i dar tworzenia dzieł ponadczasowych.

W koncercie dla Niepodległej po kompozycje Chopina i  Niemena oraz wiersze Norwida sięgną artyści: orkiestra AUKSO, pianista Marcin Masecki, wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński, wokalista Stanisław Soyka oraz młodzi śpiewacy Kasia Moś i Wojciech Myrczek.

Koncert będzie transmitowany na żywo 10 listopada 2021 r. od godz. 20.00 na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na kanale Youtube Niepodległej.

zaproszenie Chopin Norwid Niemen podł
Akcja „Niepodległa do Hymnu”

Jak co roku, zapraszamy samorządy do udziału w akcji „Niepodległa do Hymnu”, czyli wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada w samo południe, m.in. podczas uroczystości związanych z obchodami 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku akcję wspierają m.in. polscy olimpijczycy: Dawid Tomala – chodziarz, mistrz olimpijski z IO w Tokio w chodzie na 50 kilometrów; Anna Kiełbasińska – sprinterka, wicemistrzyni olimpijska z IO w Tokio w sztafecie 4 × 400 metrów; Dariusz Kowaluk – sprinter, mistrz olimpijski z IO w Tokio w sztafecie mieszanej 4 × 400 metrów; Wojciech Nowicki – mistrz olimpijski w rzucie młotem z IO w Tokio i brązowy medalista IO w Rio de Janeiro; Piotr Małachowski – wicemistrz olimpijski IO w Pekinie oraz w Rio de Janeiro w rzucie dyskiem; Malwina Kopron – brązowa medalistka IO w Tokio w rzucie młotem oraz Tomasz Majewski – mistrz olimpijski w pchnięciu kulą z IO w Pekinie i Londynie.

Zapraszamy do korzystania z plakatu akcji, który jest dostępny na stronie Niepodległej:

 

Jak wziąć udział w akcji „Niepodległa d Hymnu”:

 1. Zaplanuj i zorganizuj w swojej gminie, mieście, czy szkole wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada br. w samo południe
 2. Przed 11 listopada br. wejdź na stronę niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/ i kliknij znajdujący się pod mapą przycisk „Dodaj wydarzenie”
 3. Wypełnij formularz, wybierając wśród rodzajów wydarzeń akcję „Niepodległa do Hymnu”
 4. Wyślij formularz. Wydarzenie będzie widoczne na mapie po wprowadzeniu zgłoszenia przez administratora.
 5. Podczas wspólnego śpiewania Hymnu w trakcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości zrób zdjęcie i opublikuj je w mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu
FACEBOOKpost wszyscy
Więcej informacji o wydarzeniach zaplanowanych w związku z 103. rocznicą odzyskania niepdoległości na stronie niepodlegla.gov.pl.

Serdecznie zapraszamy.

Biuro Programu „Niepodległa”

Charytatywne dyktando z okazji Święta Niepodległości – zaproszenie

Szanowni Państwo,
W imieniu Zespołu Dyktanda.pl zapraszamy do wydarzenia.

Już w najbliższy czwartek, 11 listopada, odbędzie się największe w Polsce dyktando. Do wspólnej zabawy zaproszony jest każdy, kto chciałby sprawdzić na ile dobrze zna ortografię, a jednocześnie zrobić coś dobrego dla innych. Głównym celem Dyktanda na Święto Niepodległości jest bowiem zebranie jak największych środków dla potrzebujących. 

W rozwiązanie dyktanda naprawdę może zaangażować się każdy, bez względu na to, gdzie będzie spędzać ten dzień. Wydarzenie jest bezpłatne i odbywa się w całości za pośrednictwem internetu! Wystarczy zapisać się na stronie wydarzenia:

https://dyktanda.pl/dyktando-na-swieto-niepodleglosci-2021

Organizator, czyli serwis Dyktanda.pl, zobowiązał się przekazać złotówkę za każdego, kto rozwiąże w dniu 11 listopada 2021 r. specjalne dyktando, przygotowane specjalnie na to wydarzenie przez członków Fundacji Języka Polskiego. Z myślą o najmłodszych przygotowano różne kategorie wiekowe, dzięki czemu już pierwszoklasiści będą mogli zmierzyć się z tekstem o odpowiednim dla nich poziomie trudności. To umożliwia włączenie się w akcję całą rodziną!

Pieniądze przekazane przez organizatora, powiększone o dobrowolne wpłaty od uczestników, wspomogą cel społeczny lub charytatywny, który zbierze największą liczbęj głosów od uczestników wydarzenia.

Jak włączyć się w akcję?

 1. Już teraz odwiedź stronę Dyktanda.pl i kliknij „Zapisz się do konkursu”.
 2. 11.11.2021 r. ponownie odwiedź stronę i napisz Dyktando na Święto Niepodległości w odpowiednim dla Twojej grupy wiekowej przedziale czasowym.
 3. W dniach 16-21 listopada na Dyktanda.pl dostępna będzie lista celów charytatywnych zgłoszonych wcześniej przez internautów. Zagłosuj na jeden z nich!

Każdy uczestnik to dodatkowa złotówka dla potrzebujących! Pokażmy, że razem możemy więcej!

Z poważaniem,
Zespół Dyktanda.pl

Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych

Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025”

W 2021 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Młodzieszynie uzyskała środki na zakup nowości wydawniczych w kwocie 7.538 zł.

Środki otrzymano w ramach „Dofinansowania ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego  „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych Kierunek Interwencji 1.1 Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych.

Celem Wieloletniego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025, jest wzmocnienie potencjału bibliotek w środowiskach lokalnych poprzez wzrost atrakcyjności i dostępności ich zbiorów.

5.11. Dzień Postaci z Bajek

    

5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie naszych ulubieńców. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, wzbogacają słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy. Każdy z nas ma swoich ulubionych bajkowych bohaterów – nawet jako dorośli chętnie wracamy do świata bajek i baśni.  W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa.

                                                                               Koziołek Matołek

jest postacią stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego i ilustratora Mariana Walentynowicza. Historia o koziołku z Pacanowa jest jedną z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych dla dzieci.

                                                             

                                                                                          Krecik

jest sympatyczną postacią z czeskiej bajki. Twórca postaci Krecika był Zdenek Miler. Krecik zdobył popularność wśród dzieci w ponad 60 krajach. Jest rozpoznawany na całym świecie

                                                                            Czerwony  Kapturek

– mała dziewczynka nosząca czerwone nakrycie głowy, opisana po raz pierwszy przez Charles’a Perraulta. Często odwiedzała babcię mieszkającą w leśnym domku. Pewnego dnia spotkała złego wilka …

                                

                                                                                         Kopciuszek

To przezwisko pięknej, pracowitej i dobrej dziewczynki, nadane jej  przez złą macochę i samolubne przyrodnie siostry. Sytuacja ulega zmianie, kiedy Kopciuszek z pomocą wróżki udaje się na królewski bal, gdzie poznaje księcia.

Zapraszamy do Biblioteki po ulubione bajeczki!!!

     

 

 

Narodowe Czytanie 2021 w Młodzieszynie

 „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej – lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

 ” To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

22 października 2021r. ( piątek ) w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Młodzieszynie odbyło się Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Młodzieszynie. Była to już dziesiąta, jubileuszowa odsłona tej ogólnopolskiej akcji służącej promocji czytelnictwa, pod patronatem Pary Prezydenckiej.

O godz. 10.00 wszystkich zgromadzonych przywitała pani Anna Walczak – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Młodzieszynie. Uroczystego rozpoczęcia Czytania dokonała pani Anna Sobieraj – Sekretarz Urzędu Gminy w Młodzieszynie . W imieniu Pani Moniki Pietrzyk – Wójta Gminy Młodzieszyn  przywitała wszystkich na 10-tej jubileuszowej edycji Narodowego Czytania. Wyraziła zadowolenie, że po raz kolejny odbywa się ona również w naszej gminie. Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania jest „Moralność pani Dulskiej”. W 2020 była nią Balladyna Juliusza Słowackiego, która została przeczytana w przeszło 3200 miejscach w Polsce i za granicą. Dziękowała dzieciom i młodzieży za zaangażowanie oraz udział w tak ważnym wydarzeniu. Udowodniliście, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom.

 Utwór czytali z podziałem na role uczniowie klasy VIII c Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie, przygotowani przez pana Janusza Wlazło. Czytający swoją interpretacją, dostarczyli słuchaczom wspaniałych i niezapomnianych wrażeń czytelniczych. Szczypta humoru i niepowtarzalny klimat wydarzenia pozostanie w pamięci na bardzo długo i stanie się inspiracją do dalszych działań na rzecz popularyzacji miłości do książek i czytania.

Spotkanie uświetniła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie  z panią Dyrektor Małgorzatą Malczewską oraz z p. Markiem Orzechowskim.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy pomogli nam w zorganizowaniu tej akcji.

Zapraszamy za rok.