Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego już za nami !!!

W sobotnie popołudnie 5 września, już po raz dziewiąty, Gminna Biblioteka Publiczna w Młodzieszynie zaprosiła miłośników literatury do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu, które ma na celu popularyzować dzieła kultury polskiej, a także promować kulturę żywego słowa.  Współorganizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury.

Do akcji wspólnego czytania, które w tym roku odbyło się w plenerze – w parku przy Urzędzie Gminy – przyłączyli się przedstawiciele władz samorządowych,  instytucji kultury, nauczyciele i uczniowie. Atrakcją młodzieszyńskiej odsłony Narodowego Czytania, była możliwość obejrzenia spektaklu teatralnego, złożonego z wybranych fragmentów „Balladyny” w reżyserii p. Beaty Oziemblewskiej. W inscenizacji udział wzięli: p. Mariola Winnicka (Goplana), p. Małgorzata Hetman (Matka-wdowa), Aleksandra Orlińska (Balladyna), Magdalena Orlińska (Alina) ,p. Janusz Wlazło (Kirkor), p. Sławomir Makowski (Pustelnik), p. Marek Stobiecki (Grabiec), p. Katarzyna Żakowska (Skierka), Anna Orlińska (Chochlik), p. Tomasz Jarka (Narrator). Jesienne drzewa, kolorowe kostiumy    i rekwizyty naszych aktorów dopełniały całości .

Po powitaniu gości przez p. Annę Walczak rozpoczął się spektakl przedstawiający historię losów dwóch sióstr  – Balladyny i Aliny. Historia dziewczyny z ludu, która, dokonując zbrodni, zdobywa tron grana jest już od niemal 160 lat. Tak wiec naszą młodzieszyńską interpretacją tego wybitnego dzieła polskiego romantyzmu, dołączyliśmy do tysiąca innych inscenizacji, które miały miejsce na scenach amatorskich, szkolnych, zawodowych.

Po tym niepowtarzalnym przedstawieniu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe egzemplarze „Balladyny” i mogli skosztować tortu przygotowanego specjalnie na wspólne Narodowe Czytanie 2020.

Za rok czytamy”Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej!!!

RĘKOPIS „BALLADYNY” JULIUSZA SŁOWACKIEGO MOŻNA ZOBACZYĆ W BIBLIOTECE CYFROWEJ POLONA (polona.pl).