Narodowe Czytanie w Młodzieszynie

NARODOWE CZYTANIE W MŁODZIESZYNIE

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania NOWELE POLSKIE. Prezydent Andrzej Duda z małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem lektur na ósme narodowe czytanie” – tak brzmiało tegoroczne hasło kolejnej edycji prezydenckiej akcji, promującej czytelnictwo wśród Polaków. W Młodzieszynie Narodowe Czytanie kultywowane jest od kilku lat przez Gminną Bibliotekę Publiczną, Szkołę Podstawową im. Gen. St. Grzmota – Skotnickiego oraz Gminny Ośrodek Kultury.

4 października 2019r. w gościnnych progach młodzieszyńskiego GOK gościła młodzież ze szkoły podstawowej, która przybyła pod opieką p. dyrektor Małgorzaty Malczewskiej wraz z opiekunami. Dyrektor Anna Walczak na wstępie odczytała list Prezydenta R.P. skierowany do uczestników programu.  (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas , że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii- napisał w specjalnym liście Andrzej Duda. Następnie zgromadzeni goście mogli wysłuchać czytelniczych interpretacji nowel: Orzeszkowej, Konopnickiej, Prusa, Schulza, Reymonta, Żeromskiego, Sienkiewicza i Rzewuskiego. Kunsztem oratorskim popisywali się uczniowie z kl. VI c pod opieką i kierunkiem pana Janusza Wlazło. Oprawę muzyczną zapewniły Julia Wieczorek wykonując przeboje „Sen o Warszawie”  Czesława Niemena oraz „Lubię wracać” Zbigniewa Wodeckiego. Drugą osobą, która brawurowo wykonała utwory „Radość najpiękniejszych lat” Anny Jantar  i „Tyle było dni” Marka Grechuty była Aleksandra Orlińska.  Całej uroczystości towarzyszyła wyświetlana prezentacja poświęcona czytanym nowelom, przygotowana przez ucznia Macieja Mitrowskiego. Na zakończenie spotkania uczestnicy akcji otrzymali z rąk pani dyrektor Biblioteki książki, opieczętowane okolicznościowym ekslibrisem, otrzymanym z Kancelarii Prezydenta. Wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, któremu towarzyszyły ożywione dyskusje o przeczytanych lekturach.

Narodowe Czytanie jest akcją ogólnopolską, dzięki której można przypomnieć sobie lub poznać wyjątkowe dzieła literatury polskiej.